Governors

Please click the link below to view the Governors of Interest Grid 

Governor Information & Interest September 2017 to August 2018 (Ongoing)

Chair Governor

Mr. William Fletcher
Appointed by LA – Term of office ends 07/06/2019
Safeguarding & Child Protection
NPW Delegated Attendee
NPW Authorised Representative

Staff Governors

Ms Andrea Choppy
Headteacher
Appointed through office
Mr.  T Akhtar
Teacher
Elected by school staff –
Term of office ends 04/10/2019

Parent Governors

Mr Shumon Choudhury

Elected by the school

Terms of Office ends 05/12/2020

Mr Andrew Bonner

Elected by school 

Term of office ends 05/12/2020

Co-opted Governors

Mr Toby Saul
Vice-Chair
Appointed by GB – Term of office ends 09/07/2021
 Governors Training  Link
SEND & Inclusion
Ms. Yvonne Murray
Appointed by GB – Term of office ends 07/06/2019
Health & Safety Link
Looked after children
Finance Committee
Ms. Qaisra Khan
Appointed by GB – Term of office ends 07/06/2019
Religious Education; Literacy Link
Mr. Kieran Matthews
Appointed by GB – Term of office ends 06/03/2020

Science; Mathematics

You are able to contact any of the above Governors via the school office.